П`ятниця, 29.03.2024, 17:02 Вітаю Вас Гість

Меню сайту
Категорії розділу
Особистість [17]
Зі святом! [5]
Література [6]
Статистика
Яндекс.Метрика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » СРСР » Особистість

СОФІЯ ВАСИЛІВНА КОВАЛЕВСЬКА
24 грудня 1888 року в Паризькій академії відбулася значна подія. Премію, яку протягом кількох років ніхто не міг одержати, було присуджено (і навіть у збільшеному розмірі) видатній науковій праці про обертання твердих тіл. Багато вчених працювали над цією проблемою, але розв'язати її нікому не вдалося. Всі французькі вчені були здивовані, коли виявилося, що автор цієї праці — російська жінка Софія Василівна Ковалевська.
С. В. Ковалевська народилася 15 січня 1850 року в Москві. Дитячі роки провела вона в маєтку своїх батьків, в селі Палібіно, Вітебської губернії.
У неї були великі здібності і таке ж велике бажання вчитися. Цілеспрямованість і наполегливість у досягненні мети — характерні риси Софії Ковалевської.
Під впливом свого дядька П. В. Корвін-Круковського дівчинка захопилася математикою. Наука ця розкривала перед нею новий світ. Першим її посібником були аркуші з підручника вищої математики, що їх наклеїли на стінах кімнати замість шпалер. Годинами простоювала Софія Ковалевська біля тих стін, силкуючись розібрати всі складні формули і рисунки. Все життя вона з сміхом і вдячністю згадувала цей перший свій підручник.
В той час у царській Росії жінка не мала права на вищу освіту, їй було заборонено вчитися у вищих навчальних закладах. Тому Софія Ковалевська змушена була навесні 1869 року виїхати за межі Росії.
Одержавши наукове звання, Софія Василівна 1874 року повертається до Росії. Вона мріє про наукову діяльність на користь своєї батьківщини. Але доктору філософії, авторові видатних наукових праць Софії Василівні Ковалевській у царській Росії дозволили лише арифметику в молодших класах жіночої гімназії. На всі домагання Ковалевської міністр освіти відповів: «Не тільки Ковалевська, а й дочка її зістаряться раніш, ніж жінок буде допущено в університет». Зазнаючи утисків від царських сановників, Софія Василівна змушена була 1881 року знову виїхати за кордон. В Стокгольмі вона читає курс математики в університеті. В цей же час Софія Василівна пише свої наукові праці, за які вона одержала Паризьку премію і які здобули їй світову славу.
Сучасники Ковалевської — передові російські діячі, вчені та письменники високо оцінили наукові заслуги видатної вченої. Завдяки їх ініціативі в 1889 році Російська Академія наук обрала Софію Василівну Ковалевську своїм членом-кореспондентом. Вона була першою жінкою-академіком.
Софія Василівна була передовою людиною свого часу. Незважаючи на те, що вона багато років змушена була жити за межами Росії, її думки та мрії завжди були з її батьківщиною, з Росією. Софія Василівна була не тільки видатним ученим, а й письменником. Її художні твори натхнені патріотичним почуттям, любов'ю до свого великого російського народу. Широко відомі були її роман «Нігілістка» і драма «Боротьба за щастя», яку ставили у багатьох театрах Росії.
Ковалевська ніколи не стояла осторонь громадського життя, вона підтримувала зв'язки з діячами революційного руху.
В 1889 році російські жінки обрали Софію Ковалевську делегатом на Міжнародний жіночий конгрес, що збирався в Парижі.
Софія Василівна мріяла ще багато корисного зробити для вітчизняної науки й літератури, та раптова смерть від запалення легенів (10 лютого 1891 року) припинила її життя.
Смерть Софії Василівни Ковалевської передова російська громадськість сприйняла як велику втрату.
Величезні заслуги Софії Ковалевської перед вітчизняною наукою. Її відкриття в галузі точних наук навіки уславили російську науку. Ім'я її назавжди залишиться в історії нашої Батьківщини, увінчане заслуженою славою.
Категорія: Особистість | Додав: Мелс (15.01.2013)
| Коментарі: 2 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Наші кнопки


Друзі сайту
ЛІВА.com.ua Об'єднання БОРОТЬБА РОТ ФРОНТ ОКТЯБРЬ24 Рабкор.ру
Copyright MyCorp © 2024 Безкоштовний хостинг uCoz